DOLAR 15,4936 0.09%
EURO 16,1490 0.14%
ALTIN 901,20-0,05
BITCOIN 4694831,59%
İstanbul
18°

PARÇALI BULUTLU

13:05

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Dogecoin Nedir? Nasıl Dogecoin Satın Alınır?
117 okunma

Dogecoin Nedir? Nasıl Dogecoin Satın Alınır?

ABONE OL
2 Mart 2021 16:37
Dogecoin Nedir? Nasıl Dogecoin Satın Alınır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dogecoin nedir? ne işe yarar, Dogecoin nasıl satın alınır? dogecoin kimin? gibi sorulara cevap arıyoruz, detaylar haberimizde…

Dogecoin (DOGE), şaka amacı ile oluşturulmuş bir kripto para birimidir. Oluşturulma amacı internette oldukça popüler olmuş köpek türü olan Shiba Inu’ya atıfta bulunmaktı. Dogecoin (DOGE) oluşturulduğu günden bu yana hızlıca değer kazanmış ve günümüzde de oldukça popüler olmuş bir kripto para olarak da bilinmektedir. Dogecoin topluluğu çok kısa süre içerisinde hızlıca büyümüş ve devasa bir hale gelmiştir. Ayrıca, oluşan bu büyük topluluk Dogecoin için çok fazla şey yapmıştır. Çeşitli projeler için kullanılan Dogecoin topluluğun daha hızlı büyümesine ve çeşitli projelerin sorunsuz olarak gerçekleşmesine de yardımcı olmuştur.

Günümüzde Dogecoin 9.34 milyar USD’lik market hacmine sahiptir ve en yüksek işlem hacmine sahip 12. para birimi olarak bilinmektedir. Her geçen gün büyümeye devam eden topluluk ve Elon Musk tarafından ilgi odağı olması sebebi ile önümüzdeki süreç içerisinde değerinin ve piyasa hacminin artması da öngörülmektedir.

Dogecoin Neler Yapıyor?

Dogecoin (DOGE), temel olarak Litecoin’e dayanmaktadır. Bunun anlamı ise Litecoin ağında yapılan tüm değişiklikler Dogecoin ağında da gerçekleşmektedir. Dogecoin hiçbir zaman için yenilikçi bir teknoloji yaratmayı ve blockchain zincir ağına geliştirme sağlamayı hedeflememiş bir projedir.

Dogecoin (DOGE), her zaman düşük işlem ücretleri ile transferi gerçekleşen bir kripto para olması ile de bilinmektedir. Sırf bu sebeple birçok birey kripto para transferlerinde Dogecoin tercih etmektedir ve bu da Dogecoin için olan talebi arttırmaktadır. Doğal olarak artan talebe bağlı olarak da Dogecoin sürekli olarak değer kazanmaktadır. Dogecoin (DOGE), kullanan her bireyin memnun olmasını sağlayan ve bu avantajı sayesinde popüler olmuş bir kripto para birimidir.

Dogecoin’i diğer kripto para birimlerinden ayıran en önemli özelliği ise çok büyük bir topluluğa sahip olması ve herkes tarafından samimi bulunan bir kripto para birimi olmasıdır. Dogecoin topluluğu genellikle olumlu ve arkadaş canlısı bireylerden oluşmaktadır.

Dogecoin topluluğu birçok önemli aktivite ve hayır işleri için kısa süre içerisinde ciddi miktarda fon yaratabilme özelliği ile de tanınmaktadır. Geçmişe dönük şekilde araştırma yapılması durumunda aslında bu topluluğun ne kadar faydalı işlere de sebep olduğunu öğrenmek mümkündür.

Dogecoin Tarihçesi

27 Kasım 2013 tarihinde Sydney merkezli bir pazarlamacı olan Jackson Palmer Twitter üzerinden şöyle bir şaka paylaşımı yapmıştır;

‘’Dogecoin’e yatırım yapmanın bir sonraki büyük şey olduğuna eminim.’’

Bu şaka ile dikkatleri üzerine çeken proje yazılım mühendislerinin dikkatini çekmiş ve kısa süre içerisinde hayata geçirilmişti. Bu şakanın üzerine bir hafta geçmemiş ve artık herkes Dogecoin alım-satımı yapabilir duruma erişmişti çünkü Dogecoin projesi artık gerçeğe dönüşmüştü.

Bu durum sonrasında Dogecoin için olan ilgi hızlıca artmaya başlamıştı ve şaka yapmak isteyen birçok insan Dogecoin’e yönelmişti. Projenin piyasaya sürülmesinden yaklaşık olarak 2 ay sonra Palmer tarafından yapılan bu şaka 50 milyon USD gibi bir piyasa hacminin oluşmasına sebep olmuştu. 2015 yılına gelindiğinde ise Dogecoin arzı 100 milyara ulaşmış durumdaydı.Tabii ki bu hızlı büyümenin sonucu olarak topluluğa kötü niyetli kişiler de dahil olmuş ve Dogecoin tarihinde kötü lekeler bırakılmasına sebep olacak davranışlarda da bulunmuştur. Gerçekleşmeyen proje için toplanan 750.000 USD para ve hackerlar tarafından çalınan Dogecoin’ler bu durumun en popüler örnekleri arasında yer almaktadır.

Palmer, başlatmış olduğu şaka sonucu oluşan bu durumdan rahatsız olmuş ve gerçekleşmesi mümkün olan birçok projeyi de gerçi çevirmiştir.

Günümüzde Dogecoin popülerliği hızlıca artmakta ve topluluk çok hızlı bir şekilde büyümeye devam etmektedir. Özellikle son dönemler içerisinde Elon Musk tarafından oldukça ilgi gören bu kripto para birimi oldukça yüksek değerlere ulaşmış ve her geçen gün kendi rekorunu kırmaya devam etmektedir.

İlk olarak 2017 boğa piyasası döneminde 1 milyar USD’lik piyasa hacmine ulaşan Dogecoin günümüzde 9.34 milyar USD’lik işlem hacmine sahiptir.

Dogecoin Ekibi

Bu projenin ekibi tamamen gönüllülerden oluşmaktadır ve ekip üyelerinin hiçbir kâr amacı bulunmamaktadır. Projenin yaratıcıları olarak Jackson Palmer ve Billy Markus bilinirken proje geliştiricleri arasında da Max Keller, Ross Nicoll ve Patrick Lodder gibi isimler yer almaktadır.

Rakipler ve Zorluklar

Dogecoin’in bilinen en güçlü rakipleri Bitcoin, Ethereum ve Ripple’dır. Her ne kadar Dogecoin’in yaratılış amacı değer kazanmak olmasa da günümüz piyasa koşullarında oldukça hızlı değer kazanan bir kripto para olarak bilinmektedir. Dogecoin, kesinlikle en değerli kripto para birimi olmak için yaratılmamıştır ve toplam Dogecoin arzı da bu durumu kanıtlamaktadır. Proje yaratıcıları ve geliştiricileri her zaman için Dogecoin değerinin düşük kalmasını istemiştir çünkü Dogecoin ile nerdeyse yok denecek kadar düşük masraf ile para transferi sağlamak mümkündür.

Dogecoin’in günümüzde karşılaşmış olduğu en büyük sıkıntı ise çok uzun zamandır güncelleme almamış olmasıdır. Sürekli olarak gelişmekte olan kripto para piyasalarına uyum sağlamamak her proje için sonunu getirecek bir davranıştır. Tüm bu zorluk ve durumlara rağmen Dogecoin, uzun bir süredir sürekli olarak değerini arttırmaktadır.

Nasıl Dogecoin Satın Alabilirim?

Dogecoin satın almak için yerli veya yabancı kripto para borsalarını kullanabilirsiniz.

 
DOGECOİN NASIL ALINIR
Dogecoin satın almak için yerli kripto parami birimi borsalarında yer almanız gerekmektedir. Paribi ve Koinim gibi yerli kripto para birimi borsalarında hesap oluşturup kişişel bilgilerinizi onayladıktan sonra yatırım işlemlerini yapmaya başlayabilirsiniz.
 

BTC nasıl satın alınır?

Bitcoin Nasıl AlınırBitcoin sahibi olmanın iki yolu vardır: platform üzerinden gerçek para birimleri karşılığı satın almak veya kriptografik şifreleri çözerek blok üretimi (madencilik) sonucu ödül olarak almak. Bitcoin alım satımı bitlo.com gibi platformlar üzerinden gerçekleştirilir.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP