DOLAR 15,4976 0.11%
EURO 16,1524 0.17%
ALTIN 900,23-0,16
BITCOIN 4629540,11%
İstanbul
18°

PARÇALI BULUTLU

13:05

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

HiraiZerdüş Kimdir
359 okunma

HiraiZerdüş Kimdir

ABONE OL
2 Mart 2021 16:34
HiraiZerdüş Kimdir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HiraiZerdüş, 10 Ekim 1983 doğumlu yazar, şarkıcı ve bestecidir. Gerçek adı Hakan Bozdağ olan sanatçının yazdığı kitaplar ve seslendirdiği albümleri bulunmaktadır.

HiraiZerdüş Kimdir?
HiraiZerdüş “Kutsal iyiliğe giden yol, karanlıktan geçer.” anlamına gelmektedir. Hakan Bozdağ bu ismi kendisine 15 yaşında taktığını söylemektedir. 10 Ekim 1983 doğumlu olan sanatçı Artvin Şavşat doğumludur. Eserlerinde Farsça, İbranice, Kürtçe ve bağlı lehçeler kullanmıştır. İlk kitabı ise Elya‘dır.

Bir çok kişinin Papatya şarkısı ile tanıdığı HiraiZerdüş hakkında takipçileri daha fazla bilgi sahibi olmak istiyor. Sanatçının Papatya şarkısı an itibari ile Youtube kanalında 53 milyondan fazla izlenme almıştır.

Sanatçının Instagram hesabının 125bin, Facebook hesabının 52.906 , Youtube kanalının ise an itibari ile 623 B takipçisi bulunmaktadır.

Hiraizerdüş‘ mahlası ile tanınan yazarın gerçek ismi Hakan Bozdağ’dır. … Besteci, yazar, şair ve şarkıcıdır. Şiraz ve Şam bölgelerinde üç sene fen ilmi görmüştür. Burada kendisine “kutsal iyiliğe giden yol karanlıktan geçer” manasına gelen hiraizerdüş ismini takmıştır.

HiraiZerdüş Kitapları
Elya – Kitabın yayın tarihi: 15.12.2014
Çok Güzel Tükendik – Kitabın yayın tarihi: Ağustos 2018
Topla Yüreğini Gidelim Buradan – İlk baskı yılı: 2019

HiraiZerdüş’ün Youtube kanalında yayınlamış olduğu bir çok şarkı bulunmaktadır. Sanatçının ilk çıkarmış olduğu albüm Papatya’dır.

HiraiZerdüş En Çok Dinlenen Şarkıları

 1. Papatya
 2. İçime Sevda Kaçar
 3. Aşk Dediğin Ölmez Yok Yere
 4. Bu Can Senin
 5. Bu Kente Bir Daha Gel
 6. Roja gı bû bûk
 7. Bi gönlüne ben sığmadım
 8. Beni sevmedi
 9. İki günlük dünya
 10. Gitmem gerek
 11. Dur Leyla
 12. Çok Özledim Seni
 13. Canına Can Al Beni
 14. Sen de beni sevdin mi
 15. Kirpiğin Kaşına değdiği zaman
 16. Seven eder mi böyle
 17. Aç kolların sar beni
 18. Ağzımda dillerim yandı ha yandı
 19. Güzelsin Güzel
 20. Karadır kaşların
 21. Kalbimi bıraktım
 22. Anla
 23. Dünyada aşık severler
 24. Çok sev beni
 25. Söyleyin ona
 26. Nabe Sibe
 27. Wer ser tirba min
 28. Söyleyin ona
 29. Hayat kısa kuşlar uçuyor
 30. Ölüyorum
 31. Bir derdim var
 32. Eyvanına vardım
 33. Sevgili
 34. Uzun ince bir yoldayım
 35. Bizde uyku ne gezer
 36. Bu dağlar kömürdendir
 37. Oy ana
 38. Masal
 39. Malan Barkır
 40. Umut sende
 41. Meyro
 42. Keçe
 43. Odam kireç tutmuyor
 44. Boş lafı bırak
 45. Kanat verin turnalar
 46. Malo
 47. Dil Tengi
 48. Sarhoş
 49. Gülnişan
 50. Nenni
 51. Helim can
 52. De were
 53. Na na
 54. Ez bum şev

15 yaşında Kendime “HiraiZerdüş” diye bir isim taktım. Anlamı: “Kutsal iyiliğe giden yol, karanlıktan geçer.”
Kutsal bir iyilik hayal eden birinin ilk önce karanlıktan geçmesi ve ayakta kalması gerekiyordu.

16 yaşında dünya edebiyat tarihine geçebilme fikrine kapıldım ki aslında bu bir çılgınlıktı.
Bir ilkokul diplomasını bile hediye horoz karşılığı almış bir adam için fazla geliyordu. Bu fikri taşımak bile delilikti ama kendimce bilmediklerimi öğrenmek için nefes almaya başlamıştım. Günlerce, aylarca, senelerce dil ve din bilimi hakkında araştırmalar yaptım. Kutsal kitaplar ve türemelerini okudum. Zihnim bir kaplumbağa olmayı az ötede bırakıp bir tavşana dönüşüyor ve hızı giderek katlıyordu.
En az yatırımı almakla hiç değişmeyen ve hep kendi gibi kalan bir beden sahibiydim.
Hızlıca çürüyen bir bedene yatırım yapmak zaten akıl kârı bir şey değildi.

İnsan okuma ve dinlemeyle işe devam ettim. Her sınıftan dinlemeye kalkıştığım insanların renklerini biriktirdim. Bu da senelerce sürdü.
Cevap vermek için sürekli bekliyordum.
Kendime uyanmadan, dünya içindeki halklara ve dillere uyandım ruhumla. Bir hiçten varlık türeten İlahi güç adına sorgulanacak milyon şey geçiyordu aklımdan.
Aklım artık bana yetmiyordu.

Dilleri ve dinleri teraziler üzerinde tarttım durmadan. Bakışlarım yumuşuyordu. Bakışlarım yumuşadıkça Yaradan nazarında zerreleşiyordum. Bir hiçten bir hiçe doğru toza dumana bulanıyordum ama yorulmadan ve açlık hissi ile yaşamaya devam ediyordum…
Ve nihayet, Başımı kainatın iradesi önünde eğdiğim bir gün, insan olduğumu hatırladım. Bu bana fazlaca şey kattı.

İnsan başıma kaldığım zamanlardı. İrademin serçe kuşu gagasında biriken su kadar bile olmadığını fark ettim. Bu hayallerimden vazgeçmek için bir sebep doğurmuyordu. Sancım çiftleştikçe, genişliyordu beynim. Aklıma türlü nimetlerden renklenen cennet geliyordu. Cennet nakışları örtünüyordu fikirlerim üzerine.

Ve yazmak ağır bir eylem oluyordu bu yüzyılda.
Evet, anlaşılmak güç geliyor hatta güç veriyordu. Ama yazmak pahabiçilmezdir diyordu içimdeki ben. Amacın izinde zerre toz kalmıyordu geleceği süslerken. Mavi ve beyaz kalıyor; siyah gidiyordu…

26 yaşına geldiğimde, fikirlerimin daha da çıldırdığını fark ettim. Çerçevelerin yetmediğini, çizgilerin kısa olduğunu gördüm.
Herhangi bir iradenin seviyesini aşağı gören biri değilim. Bu benim haddim değil ama kendi amacımın bir ismi olmalıydı ve o amaca yazarak hizmet etmeliydim. Ve bu fikirlerin kaynadığı dönemlerin içinde. “Kirli edebiyat”la karşılaştım zihnimde. Esnedikçe genişle, yakınlaştıkça uzaklaş, kayboldukça görün dedim… Zaman yerinde duran bir şey değildi elbette. Nihâyet cesaret ederek; 2015 yılı başlarında yazılarımı insanlarla paylaşmaya başladım. Bu çıldırmış fikrin sevenleri olmaya başladı. Onlara günbegün edebi türde bir şeyler yazmaya devam ettim. Yanımda olanlar desteklediler beni ve nihayet cesaretim bana bir kitapla devam etmemi emretti. Yazdım! Yazmaya devam ediyorum. İlk kitabımın ismi ELYA. Sonrası Çok Güzel Tükendik; son kitabımın ismini, Yaradan’ın bana verdiği yaşam hakkı sona erinceye dek değiştireceğim…

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP