DOLAR 17,9658 0.28%
EURO 18,2527 0.01%
ALTIN 1.025,420,35
BITCOIN 4346180,61%
İstanbul
27°

AÇIK

13:14

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Nakdi ücret desteği yattı mı? İŞKUR nakdi ücret desteği sorgulama
137 okunma

Nakdi ücret desteği yattı mı? İŞKUR nakdi ücret desteği sorgulama

ABONE OL
9 Şubat 2021 17:02
Nakdi ücret desteği yattı mı? İŞKUR nakdi ücret desteği sorgulama
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Nakdi ücret desteği yattı mı? İŞKUR nakdi ücret desteği sorgulama

Nakdi ücret desteği yattı mı sorusunun yanıtı vatandaşlar tarafından merak ediliyor. İŞKUR nakdi ücret desteği sorgulama işlemleri sıklıkla yapılıyor. Ücretsiz izin maaş desteği olarak da bilinen nakdi ücret desteği ödemeleri ile ilgili son tarih açıklığa kavuştu. Peki, ücretsiz izin maaş desteği ne zaman yatacak? Merak edilen sorunun yanıtını sizler için araştırdık.

NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ YATTI MI?

Nakdi ücret desteği yattı mı? Bakan Selçuk, yaptığı açıklamada, ödemelerin banka hesapları üzerinden yapılacağını, sistemde IBAN bilgisi eksik veya hatalı olanların ise ödemeleri PTT aracılığıyla alacağını anımsattı.

ÜCRETSİZ İZİN MAAŞ DESTEĞİ YATTI MI?

Ücretsiz izin maaş desteği alan kişiler ocak ayının ödemelerini 9 Şubat 2021 Salı günü almaya başladılar. Ödemeler daha önceden belirtilen sistemde kayıtlı banka hesapları üzerinden yapılacak. Kayıtlı hesabı olmayan kişiler ise ödemelerini PTT aracılığıyla alabilecek.

Nakdi ödeneği ne zaman yatacak?

 
Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, “Nakdi ücret desteği ödemeleri 9 Şubat tarihinde yapılacak.” ifadesini kullandı. Buna göre ücretsiz izin maaş desteği alan kişiler ocak ayının ödemelerini 9 Şubat 2021 Salı günü alacaklar. Ödemeler daha önceden belirtilen sistemde kayıtlı banka hesapları üzerinden yapılacak.

Nakdi ücret desteği nereden sorgulanır?

 
Ücretsiz izne ayrılan ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan işçiler için nakdi ücret desteği başvuruları “https://uyg.sgk.gov.tr/IsverenSistemi” internet adresinden işveren tarafından yapılır.
 

Nakdi ücret desteği uzatıldı mı?

4857 Sayılı İş Kanununun Geçici 10’uncu Maddesinin Birinci ve İkinci Fıkralarında Belirtilen Sürelerin 17/1/2021 Tarihinden İtibaren İki Ay Uzatılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, fesih kısıtı ve Nakdi Ücret Desteğinin süresi 17 Ocak 2021’den itibaren iki ay uzatıldı.

Ücretsiz izin parası nereden sorgulanır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Selçuk, “İşverenlerimiz, ücretsiz izne ayrılan işçilerimize ilişkin bildirimlerini, SGK’nın https://uyg.sgk.gov.tr/IsverenSistemi adresi üzerinden Covid-19 Ücretsiz İzin Ekranı’nı seçerek yapabilirler.” dedi.

Nakdi ücret desteği kaç ay?

Nakdi Ücret Desteği bir ay içinde en fazla 30 gün olmak üzere veriliyor.

Nakdi ücret desteği alanlar sağlıktan yararlanabilir mi?

NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ VE GSS İŞSİZLİK SİGORTASINDAN KARŞILANACAK” … Nakdi ücret desteğinden yararlanan çalışanlarımız, Genel Sağlık Sigortalı sayılacak ve sigorta primleri İşsizlik Fonu’ndan karşılanacak. Böylece kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları aile bireyleri sağlık hizmetlerinden faydalanacak.”

Kısa çalışma ödeneği alanlar sağlıktan yararlanabilir mi?

Kısa çalışma ödeneği alırken sağlık hizmetlerinden yararlanılabilir miKısa çalışma uygulaması süresince işçilerin çalışmadıkları günler için Genel Sağlık Sigortası primleri İŞKUR tarafından SGK’na bildirilmekte olup ilgililer ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlık hizmetlerinden faydalanabilir.

Nakdi ücret desteği işsizlik maaşını etkiler mi?

Cevap: Yeni yapılan bir düzenleme ile kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteği işsizlik ödeneği sürelerinden düşülmeyecek. Kısa çalışma ödeneği bittiğinde, işveren sizi işten çıkartırsa, işsizlik maaşından tam olarak yararlanabileceksiniz.

Kısa çalışma ödeneği işsizlik maaşından mahsup edilir mi?

Kısa çalışma ödeneği olarak yapılan ödemeler işsizlik ödeneği süresinden düşülmektedir. Ancak, mahsup edilip edilmeyeceğini belirlemeye Cumhurbaşkanı yetkilidir. Bununla birlikte; Covid-19 nedeni ile yapılan kısa çalışma ödemleri işsizlik ödeneği süresinden mahsup edilmemektedir.

Kısa çalışma ödeneği işveren maaş öder mi?

İşverenkısa çalışma ödeneğine başvurduğu işçileri için, çalışılmayan sürelerde ücret ödemek zorunda değildir. … Bu ödeme dışında işveren, çalıştıramadığı günler için işçiye ödeme yapmaz. İşçi bu günleri kısa çalışma ödeneği olarak İŞKUR’dan alır. İşçi-işveren ilişkilerinde, mevzuat genellikle işçi lehine yorumlanır.

Kısa çalışma ödeneği alan işçinin sigorta primi ödenir mi?

9- Kısa çalışma döneminde SGK primi ödeniyor mu? İşçinin kısa çalışma ödeneği aldığı süre için İŞKUR tarafından sadece genel sağlık sigortası primi ödeniyor. Emeklilik için gerekli olan uzun vadeli sigorta kollarına prim ödenmiyor.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP